top of page

Tiedote 4.4.2023 – Wilenius båtvarv ry:lle Vuoden Sparre -kunniamaininta

Vanhan Porvoon asukasyhdistys jakoi 3.4.2023 ensimmäistä kertaa Vuoden Sparre -tunnustuksen. Tunnustus jaettiin Louis Sparren 125 vuotta täyttävän Det Gamla Borgå -esitelmän juhlatilaisuudessa. Tunnustuksen sai Tauno Tarna, joka on aktiivinen Vanhan Porvoon rakennusperinnön puolestapuhuja. Myös Wilenius båtvarv ry sai kunniamaininnan paikallisen kulttuuriperinnön puolesta tehdystä työstä. Asukasyhdistys avaa ideaa Vuoden Sparre -tunnustuksen takana nettisivuillaan: – Vuoden Sparre -tunnustus lähti ajatuksesta nostaa esiin henkilöitä, jotka ovat aloitteellisia ja valmiita puolustamaan tärkeitä pitämiään asioita. Tunnustus myönnetään henkilölle, joka on toiminnallaan edistänyt tavalla tai toisella Vanhan Porvoon asuinalueen elinvoimaisuutta. Kunniamaininta on merkittävä tuen osoitus Wilenius båtvarville yhdistyksen kamppaillessa telakan tulevaisuuden puolesta. Vaikka 91-vuotias perinnetelakka ja monisatavuotinen kaupunginosa eivät ehkä vaikuta liittyvän toisiinsa, voi näiden väliltä kuitenkin löytää paljon samaa. Wilenius båtvarv näkee, että telakan tällä hetkellä kohtaamat vastukset ovat hyvin saman tyyppisiä, kuin aikanaan Vanhaa Porvoota uhanneet kauhukuvat.

Wilenius båtvarv ry:n puheenjohtaja Marikki Hakola tiivisti kiitospuheessaan juhlatilaisuudessa yhdistyksen tavoitteen: – Yhdistys tulee tekemään kaikkensa - Louis Sparren hengessä - jotta Porvoon jokilaakson puuvenekultuuri tulee säilymää tuleville sukupolville ja kehittymään uuteen 2030-luvun kukoistukseen!


Wilenius båtvarv kiittää Vanhan Porvoon asukasyhdistystä hienosta tunnustuksesta ja kannustuksesta!

Comments


bottom of page